Publikováno 1.1.2018 na starém blogu.

Některé dny jsou lepší, jiné za nic moc nestály a někdy bychom možná byli radši, kdyby ten den vůbec neexistoval. Lidé hodnotí všechno, stále něco řeší, plánují, stresují se.
Nejsem o moc lepší. Někdy jdu večer spát s pocitem, že jsem děsná a mohla jsem ten den využít lépe. Občas, poslední dobou často, se až moc zabývám, téměř trápím, budoucností. Vkládám do toho mnoho sil a konečným výsledkem je především neklid a ztráta energie. Žiju v nějakých představách. Obavách. Dojmech, že musím plnit něčí očekávání.
Ovšem některé večery spokojeně ulehám s hřejivým pocitem, že ten den opravdu stál za to. Prožila jsem ho naplno(což nutně neznamená obletění celé zeměkoule za 24 hodin) a hlavně s pocitem štěstí. 
Každý večer se vedle mě do klubíčka zavine Hejčínka. Na rozdíl ode mě pokaždé s příjemnými pocity. Spokojeně oddechuje a já si říkám, kolik se toho ještě máme učit od zvířat. Však ona neřeší, jestli její den byl produktivní, zajímavý, plně využitý. Nemusí se tím zabývat, protože každý den je přesně takový. Pes žije tady a ted. Naplno běhá po lese, s největší silou mě kouše do rukou a co nejvýš na mě vyskakuje, s radostí vyhledává jakoukoliv skalku nebo utíká, co nejrychleji může za kolem, za člověkem nebo jen tak. Když se neděje nic zajímavého, spí. Nerušeně. Tvrdě. Neotravují ji žádné vlezlé myšlenky. Nezajímá jí, co si pomyslí ostatní, co by měla udělat, co se očekává.

Když šťastně prozkoumává les, nemůžu se na ni vynadívat. Fascinuj mě její zaujetí. Nic jí neunikne, všeho si všimne a do toho se stíhá tvářit nejšťastněji, jak jen to jde. Její nadšený úsměv mě vždycky rozveselí. Spokojené oddechování a bručení při spánku mě pokaždé uklidní. Působí téměř hypnoticky. Vyzařuje z ní ohromný klid, energie a radost ze života.

Mám do nového roku jen jedno přání. Přání, které nahradí všechna předsevzetí, všechny cíle a naděje vkládané do nového roku. Postačí mi jediné -Alespoň malou část dne vidět svět psíma očima a nejlépe těma Hejlinčinýma!
Tak krásný rok 2018 a nezapomínejte, že psi nejsou jen nejlepší přátelé, ale také skvělí učitelé! 🙂
Za fotky děkuji: https://www.facebook.com/PhotoNikKra/